Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Specjalne nr 213

WIBROTERAPIA GALILEO- nowoczesna metoda rehabilitacji.

Utworzono dnia 28.01.2021

 WIBROTERAPIA GALILEO- nowoczesna metoda rehabilitacji.

Od miesiąca w naszym przedszkolu mamy nowy sprzęt, który wykorzystujemy w neurorehabilitacji naszych dzieci. Jest nim platforma wibracyjna Galileo.

Coraz większe znaczenie w procesie rehabilitacji ruchowej nabierają specjalne urządzenia wspomagające przebieg terapii. Są one ważnym elementem procesu rehabilitacji, uzupełniającym wiedzę i doświadczenie fizjoterapeutów. Aby terapia mogła przynosić najlepsze wyniki, istotne jest aby była dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta.

Wibroterapia to forma terapii leczniczej i profilaktycznej, która w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Na świecie znana jest od lat 40 XX w., a jej skuteczność jest potwierdzona przez fizjoterapeutów na całym świecie. Bodźcem w wibroterapii są drgania.

Wysyłany przez urządzenie impuls mechaniczny aktywuje do pracy mięśnie, co powoduje wzmożenie przepływu krwi i limfy. Wibracje mogą obejmować całe ciało lub wybrane jego fragmenty.

Galileo jest niewielką platformą wibracyjną poruszająca się w płaszczyźnie pionowej (w górę i w dół), która symuluje fizjologiczny ludzki chód. Szybki ruch platformy powoduje wychylanie miednicy- podobne jak podczas chodzenia ale znacznie częstsze.

Przykładowo trwająca 3 minuty sesja treningowa o częstotliwości 25 Hz wywołuje tyle samo skurczów mięśni co przejście 4500 kroków.

Podczas treningu aktywowany jest cały łańcuch mięśniowy w nogach aż do korpusu.

Trening Galileo można zastosować u dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi (dziecięce porażenie mózgowe (CP), w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA), przy urazach sportowych (więzadło krzyżowe przednie (ACL), ścięgna, zakres ruchu), osteoporozie, bólach pleców, a także w:

  • geriatrii
  • urologii (wysiłkowe nietrzymanie moczu)
  • neurologii (uraz rdzenia kręgowego, udar, SM, choroba Parkinsona)
  • zmniejszonej aktywności ruchowej w chorobach płuc (POChP)
  • zmniejszonej aktywności ruchowej i zmniejszeniu bólu w chemioterapii (onkologia)

 

Trening Galileo zapewnia wzrost siły mięśniowej oraz hipertrofię mięśni po unieruchomieniu. Zapobiega osteoporozie oraz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu poprzez trening mięśni dna miednicy. Może być dobrym treningiem rozgrzewkowym.

Poprawia funkcję mięśni- ich elastyczność i zakres ruchu, rozluźnia nadmiernie napięte grupy  mięśniowe, zapobiegając  bólom pleców.

Trening Galileo stymuluje układ nerwowo-mięśniowy, kształtując koordynację, równowagę i propriocepcję.

Przeciwwskazania: ciąża, ostra zakrzepica, implanty (np. sztuczne stawy) w trenowanych częściach ciała, ostre zapalenia układu ruchu, aktywna artroza (choroba zwyrodnieniowa) lub artropatia (ostry obrzęk i zapalenie stawów), ostra tendinopatia trenowanych części ciała (ostre zapalenie ścięgien), ostra przepuklina, ostra dyskopatia (ostre problemy z krążkami międzykręgowymi), świeże złamania trenowanych części ciała, kamienie żółciowe lub nerkowe, świeże rany i blizny pooperacyjne w trenowanych częściach ciała, lub niezakończony proces gojenia tkanek, reumatoidalne zapalenie stawów.

 

 

                                                                                                  Przygotowała:

                                                                                              Agnieszka Kudyniuk

                                                                                                   fizjoterapeuta

                                                                       (na podstawie materiałów LIW Care Technology)

Zegar

Imieniny