Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Specjalne nr 213

Płaskostopie

PŁASKOSTOPIE- ZAPOBIEGANIE PŁASKOSTOPIU

 

Przyczyny nieprawidłowej budowy i czynności stóp mogą być wielorakie, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej występującą nieprawidłowością jest obniżenie sklepień stóp, czyli płaskostopie, a jego powodem jest osłabienie i niewydolność mięśni.

 

TRZY STOPNIE PŁASKOSTOPIA

I stopień – zmniejszenie napięcia mięśni. Sklepienie stóp obniża się po dłuższym staniu i chodzeniu. W pozycji stojącej na jednej nodze można czynnie skorygować nieprawidłowość.

II stopień- zniekształcenie stopy widoczne jest w pozycji stojącej, ale przy odciążeniu stopa przybiera prawidłowy kształt. Nie można czynnie skorygować deformacji w pozycji obciążenia, natomiast w odciążeniu możliwa jest korekcja.

III stopień- zniekształcenie stopy jest utrwalone. Nasilają się dolegliwości bólowe i deformacje, chód staje się zaburzony (niezgrabny). W pozycji odciążenia korekcja nie jest możliwa, stopa jest usztywniona.

 

Przyczyny płaskostopia

Główne przyczyny nieprawidłowego rozwoju stóp to obniżone napięcie mięśni, brak odpowiedniej ilości ruchu, siedzący lub stojący tryb życia, przyzwyczajenie do przyjmowania nieprawidłowych pozycji, nieprawidłowe ustawianie stóp. Zwiększone obciążenie stóp może być również spowodowane nadwagą i noszeniem niewłaściwego obuwia. Czynniki te powodują nieprawidłowy rozwój stóp lub obniżenie ich sklepień i stopniowe utrwalanie się płaskostopia.

 

Prawidłowe obciążanie stóp

Podczas stania- ustawiamy je równolegle w odległości około 10 cm jedna od drugiej i kierujemy ciężar ciała od pięt przez zewnętrzne brzegi stóp, z równomiernym obciążeniem i jednoczesnym napinaniem wewnętrznej części stóp.

Przy chodzeniu- najpierw stawia się piętę, następnie przenosi ciężar ciała na przednią część stopy przez jej brzeg zewnętrzny, w końcowej fazie „odbijając” się od podłoża wszystkimi palcami.

 

Czas , w którym następuje obciążenie nogi podpierającej, nazywa się „fazą podporu”. W tym samym czasie całkowicie odciążona druga noga znajduje się w „fazie wykroku”. W chwili gdy pięta jednej stopy i głowy kości śródstopia drugiej stopy są oparte równocześnie na podłożu, następuje okres „dwunożnego podparcia”.

 

Prawidłowy chód ćwiczy się początkowo wolno, stopniowo zwiększając tempo. Pamiętajmy, że stan stóp wynika z ogólnego napięcia mięśni i prawidłowości postawy ciała. Nigdy nie można oceniać budowy i czynności stóp bez analizy postawy i napięcia wszystkich mięśni. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych i stóp są tylko uzupełnieniem ćwiczeń mięśni całego ciała.

 

JAK ĆWICZYĆ?

Aby uzyskać poprawę trzeba systematycznie, codziennie, wolno i dokładnie wykonywać ćwiczenia. Lepsze wyniki dają ćwiczenia krótsze, lecz częściej powtarzane. Na początku poleca się ćwiczenia w pozycjach siedzącej lub leżącej, ponieważ zniesione działanie ciężaru ciała na stopy ułatwia wykonywanie i kontrolowanie ćwiczeń.

Ćwiczenia można poprzedzić masażem stóp, który wykonuje się w formie ruchów głaszczących i lekko ugniatających stronę grzbietową i podeszwową stóp (zawsze zaczynamy od palców).

 

Przykładowe ćwiczenia:

 

  1. Pozycja wyjściowa: siad z nogami prostymi, ręce oparte z tyłu.

 

Przesuwanie piety prawej nogi po lewej nodze od stopy do kolana.

To samo ćwiczenie wykonać drugą nogą.

 

Powtórzyć 10 razy każdą nogą.

 

  1. Pozycja wyjściowa: siad z nogami ugiętymi, między stopami piłka, ramiona wyciągnięte w przód.

 

Podawanie piłki stopami do rąk.

 

Powtórzyć 10 razy.

 

  1. Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, nogi ugięte, stopy na piłce opartej o ścianę.

 

Toczenie piłki stopami po ścianie w górę.

 

Powtórzyć 10 razy.

 

  1. Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, nogi ugięte, piłka między stopami.

 

Przenoszenie piłki za głowę, z podaniem jej do rąk. Przejście do siadu z włożeniem piłki między stopy.

 

Powtórzyć 10 razy.

 

 

 

                                                                            przygotowała: Agnieszka Kudyniuk

  •  

(na podstawie książki „Wady postawy i stóp u dzieci”

M.Borkowska, I. Gelleta-Mac)

 

 

Zegar

Imieniny