Plan dnia w domu
Opracowanie:
Karolina Łapińska
Dorota Eysymontt
PLAN DNIA W DOMU
Dlaczego warto jest wprowadzić plan dnia?
- Ułatwia organizację czasu;
- Pomaga dziecku zrozumieć, jakie aktywności będzie wykonywało;
- Pomaga w zrozumieniu pojęć związanych z czasem (np. teraz/później czy dzisiaj/jutro)
- Uspokaja dziecko, które wie już, co będzie się działo w ciągu dnia;
- Wspiera umiejętność czekania na wybrane aktywności;
- Pomaga w zrozumieniu kierowanych do niego poleceń;
- Pomaga w przejściu z jednej aktywności do drugiej;
- Pomaga w przypadku, gdy dziecko nie potrafi samodzielnie zorganizować sobie czasu;
Jak to zrobić?
- Zastanów się i spisz aktywności, w jakich bierze udział Twoje dziecko.
- Dostosuj formę planu dnia do jego indywidualnych potrzeb. Zastanów się, czy Twoje dziecko rozpoznaje przedmioty/ludzi na zdjęciach? Czy potrafi połączyć obrazek, rysunek z przedmiotem, który on przedstawia? A może trzeba będzie wykorzystać wybrane przedmioty, symbolizujące daną czynność (pielucha – wizyta w toalecie, kubek – picie itp.)?
- W oparciu o Twoje odpowiedzi na poprzednie pytania, przygotuj plan dnia. W zależności od tego na jakim etapie jest Twoje dziecko konieczne będzie zgromadzenie oznaczeń danych aktywności. Wydrukuj zdjęcia przedstawiające osoby w najbliższym otoczeniu dziecka, przedmioty z których korzysta, miejsca, w których przebywa. Zbierz przedmioty, które mogą być dla dziecka symbolami danych aktywności. Jeśli Twoje dziecko potrafi połączyć rysunek przedstawiający wybrany przedmiot, z tą konkretną rzeczą, spróbuj wykorzystać do tego system znaków symbolicznych:
- Piktogramy
- PCS
- Makaton
- Stworzony przez Ciebie własny system znaków!
- Kiedy już wybierzesz formę przedstawienia planu dnia, umieść ją w widocznym dla dziecka miejscu tak, aby mogło w każdym momencie podejść do niego i sprawdzić, co jeszcze będzie się dzisiaj działo.
- Przed rozpoczęciem aktywności pokazuj dziecku znak i prowadź go do wskazanego miejsca, które również powinno być oznaczone takim samym znakiem (tak, aby dziecko mogło dopasować je do siebie).
- Pamiętaj też, aby po zakończeniu każdej aktywności poinformować o tym dziecko i zaznaczyć to razem w planie (np. odwracając na drugą stronę symbol lub ściągając go z planu).
Plan ma pomagać Twojemu dziecku lepiej zrozumieć to, co się wokół niego dzieje. Przed wprowadzeniem go warto jest jednak skonsultować się ze specjalistami pracującymi z dzieckiem, aby ujednolicić działania.
Źródła:
https://synapsis.org.pl/wp-content/uploads/2019/11/instruktaz_dla_rodzicow_dot_planu_dnia_w_domu.pdf
https://i.pinimg.com/originals/94/d7/fc/94d7fcbc689c6c50fdf1a717d7d712c7.jpg
https://zielonydzwoneczek.pl/wp-content/uploads/2018/08/Untitled-3.jpg
zdjęcia własne