Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Specjalne nr 213

Dogoterapia

Dogoterapia? - często słyszymy pytania: Co to takiego? Na czym polega? Co nasze dzieci robią na tych zajęciach? Co powoduje, że dzieci je lubią i tak chętnie w nich uczestniczą?

            Dogoterapia to najbardziej naturalny sposób “przemycenia” trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów. Dzieci nie lubią wykonywać “suchych” gestów, za którymi nic się nie kryje. Pies daje im możliwość wykonania ćwiczeń w naturalny sposób i jednocześnie wyrażania uczuć.

            Podczas zajęć wykonuje się wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które mają służyć podstawowemu celowi dogoterapii, to jest wszechstronnemu rozwojowi dziecka.

Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną przez przełamanie bariery niepewności przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji dziecka, rozwój empatii  i poprawę samooceny. Zajęcia z udziałem psa mają również na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu.

            Osoby biorące udział w zajęciach uczą się określania związków przyczynowo-skutkowych, następstwa zdarzeń, rozpoznawania kolorów i kształtów oraz różnic i podobieństw, rozwija się u nich postawa opiekuńcza.

Dzięki nawiązaniu i pogłębieniu kontaktu z psem osoba niepełnosprawna czuje się pewniej we własnym środowisku, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, poprawia komunikację, zdobywa nowych przyjaciół. Różnego rodzaju zabawy wpływają na aktywność fizyczną podopiecznych.

Do dogoterapii nadają się psy różnych ras z wyjątkiem bojowych i stróżujących.

Najczęściej spotykane są: Labrador Retriever, Golden Retriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel, Berneński Pies Pasterski. Po odpowiednim przeszkoleniu, łagodne, zdrowe, objęte systematyczną kontrolą weterynaryjną, czyste, tolerancyjne, pewne siebie, akceptujące obcych mają możliwość niesienia radości i pomocy osobom potrzebującym.

 

LITERATURA

 

 1. Stanley Coren,Tajemnice psiego umysłu.
 2. Nicholas Dodman,Opowieści i porady z dziedziny psychologii psa.
 3. Monika Włodarczyk Dudka,Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa.
 4. Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska, Joanna Skorupa,Animaloterapia.
 5. Nuala Gardner,Mój przyjaciel Henry.
 6. Ted Kerasote,Życie z Merlem.
 7. Beata Kulisiewicz,Dogoterapia we wspomaganiu nauki i usprawnianiu techniki czytania.
 8. Beata Kulisiewicz,Witaj, piesku! Dogoterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
 9. Marzena Machoś-Nikodem,Dogoterapeutyczny program polisensorycznej stymulacji porozumiewania się.
 10. Karen Pryor,Tajemnice psiego umysłu.
 11. Rugaas Turid,Sygnały uspokajające Jak psy unikają konfliktów.
 12. Jan Strzałka,O psach, kotach i aniołach

Zegar

Imieniny