Sprawdzone przepisy
BROWNIE
1 szkl. kaszy jaglanej
3 jajka
5 łyżek kakao/karobu
3 łyżki oleju kokosowego
3 łyżki miodu
słoiczek powideł z wiśni
Ugotować kaszę jaglaną w 2 szkl. osolonej wody, aż wchłonie się cała wilgoć. Ubić pianę z białek, a żółtka dodać do kaszy. Dodać pozostałe składniki i zmiksować. Potem delikatnie dodać pianę i wymieszać wszystko. Piec ok. 50 min. w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu zostawić ciasto w formie, żeby masa się ścięła.
CIASTO CZEKOLADOWE Z FASOLI
2 puszki czerwonej fasoli
3 duże jajka
1 tabliczka gorzkiej czekolady
2 łyżki kakao/karobu
2 dojrzałe banany
1 łyżeczka sody
Fasolę opłukujemy na sitku, czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej. Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę. Pieczemy w 180 stopniach ok 50 min. po czym zostawiamy na ok 10 min w piekarniku. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy z formy i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
BABECZKI BANANOWO - MIGDAŁOWE
2 banany
2 łyżki mąki ryżowej
1 jako
3/4 szkl. mielonych migdałów
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki ksylitolu
kilka szczypt cynamonu
Banany zmiksować z mąką i jakiem, dodać zmielone migdały i cynamon. Do foremek na muffinki wlewać masę zostawiając ok 1 cm od góry. Piec w temperaturze 170 stopni ok 50 min.
PRALINKI/BATONIKI
opakowanie daktyli
dowolne ziarenka (siemię lniane, sezam, wiórki kokosowe, popping z amarantusa czy kaszy jaglanej)
woda/olej kokosowy
Daktyle zmielić na gładką masę (należy to robić bardzo ostrożnie, gdyż można spalić blender, najlepiej wykonywać ruchy pulsacyjne albo wcześniej namoczyć daktyle, aby były bardziej miękkie). Do tej masy dodajemy dowolne ziarenka, suszone owoce. Taka masa musi mieć konsystencję pozwalającą formować albo malutkie kuleczki (które można dodatkowo obtoczyć w wiórki kokosowe czy sezam) albo podłużne batoniki, które można zawiną w folię spożywczą. Gotowy produkt można schłodzić dodatkowo w lodówce.
MUFFINY
4 dojrzałe banany, mocno kropkowane;
1/3 szklanki oleju roślinnego;
3/4 szklanki ksylitolu (ciasto jest dość słodkie wiec można zmniejszyć ilość)
1 łyżeczka cukru waniliowego bez śladowych ilości glutenu;
1 łyżeczka sody bez śladowych ilości glutenu;
szczypta soli;
1 i 1/2 szklanki mix Schar do ciast
Piekarnik nagrzać na 180 stopni Banany rozgnieść ( blenderem lub widelcem ) W misce zmieszać mokre składniki: olej oraz rozgniecione banany. W drugiej misce zmieszać suche składniki: przesianą mąkę, sól, cukier, cukier waniliowy i sodę. Połączyć zawartość obu misek, zmieszać masę łyżką, a następnie przelać ją do foremek muffinkowych . Wstawić do piekarnika na około 20-25min. Jak wystygną można dowolnie udekorować.(W formie ciasta piec 50-60 minut).
NALEŚNIKI Z MARMOLADĄ JABŁKOWĄ
110g mąki (mieszanki Schar)
2 jajka szczypta soli himalajskiej
2 łyżki roztopionego oleju kokosowego bądź masła klarowanego
150 ml. mleka roślinnego np.kokosowego
100ml.wody gazowanej (w trakcie smażenia ciasto zgęstnieje wiec dodaje jeszcze wody lub mleka)
Jajka ubijać, w między czasie rozpuścić 2 łyżki oleju Do jajek dodać mąkę, sól, i płynne składniki. Smażyć na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju . Jabłka do naleśników: obrać i pokroić na kawałki, wrzucić do garnka z niewielką ilością wody. Gotować na niewielkim ogniu, aż będą miały konsystencję musu. Nie dodować cukru chyba ,że jabłka są kwaśne to wtedy można dodać ksylitol. Gotowym musem smarować naleśniki.
FAWORKI BABUNI
2 szklanki mąki bezglutenowej (mąka Schar na naleśniki)
50 g margaryny bezmlecznej
3 jajka
sól himalajska
3 łyżki ksylitolu
śmietana kokosowa (ok 1 łyżki)
tłuszcz do głębokiego smażenia(np. olej kujawski)
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać posiekaną margarynę wyrobić. Następnie dodać jajka, ksylitol i sól .Zagnieść ciasto, dodałać1 łyżkę śmietany kokosowej i nadal zagniatać. Ciasto powinno mieć konsystencję luźniejszą niż na pierogi. Jeżeli zachodzi potrzeba, podsypujemy mąką. Dobrze wyrobione ciasto podczas wałkowania nie trzeba podsypywać już mąką. Wycinać paski, naciąć je po środku i przeplatać. Smażyć na głębokim tłuszczu na złoty kolor i odsączyć z tłuszczu na ręczniczku papierowym. Posypać je cukrem pudrem(zmielony ksylitol)
NUGGETSY A’LA KFC
1 podwójny filet z kurczaka
1 op. płatków kukurydzianych bezglutenowych
olej u (nas kujawski )
przyprawa do kurczaka
3 jajka
Filet myjemy i kroimy na cienkie krótkie kawałki, w miseczce robimy marynatę (olej +przyprawa) następnie wrzucamy do niej pokrojone mięso , mieszamy i odstawiamy do lodówki na około 3h Płatki rozdrabniamy blenderem i mamy gotową panierkę. Dalej postępujemy jak przy zwykłych kotletach- jajko + panierka tylko smażymy na głębokim tłuszczu, aż kotleciki się zarumienią. Odsączamy na papierowym ręczniku i gotowe.
KURCZAK PIECZONY NA RYŻU
8szt.podudzi bądź udek kto co lubi
2 szklanki ryżu (np.Risana)
2 cebule
przyprawa do kurczaka(przyprawa do kurczaka złocista Vegeta Natur)
6 szklanek wody
10 łyżek ketchupu (u mnie McDonald Develey)
1/4 kostki masła(można bez)
1/2 łyżki pieprzu mielonego(można mniejszą ilość)
2 łyżki przyprawy typu Vegeta (Dary Natury)
2 łyżki papryki słodkiej
2 łyżeczki ksylitolu
Na dno żaroodpornego naczynia wysypać ryż, na nim ułożyć pokrojoną w plastry cebulę. Kurczaka posypać przyprawą i położyć na cebuli. Odstawić.Do garnka wlać wodę dodać ketchup, masło, pieprz, Vegetę, paprykę i ksylitol. Zagotować, następnie polać gorącym płynem kurczaka i wstawić go do piekarnika nagrzanego do 180°C na 1hi 30 min. Nie mieszać ani obracać.
LENIWE BEZGLUTENOWE
400 g twarogu, tłustego lub półtłustego
sól
1 jajko
po 3 czubate łyżki mąki: ryżowej, ziemniaczanej i kukurydzianej
Twaróg zmiksować na gładko.Na stolnicy lub blacie wysypać trochę mąki ryżowej, wyłożyć ser, dodać ok. 1/3 łyżeczki soli morskiej, zrobić wgłębienie i wbić w nie jajko.Dodać 3 rodzaje mąki i zacząć łączyć ze sobą wszystkie składniki. Gdy ciasto będzie gładkie, uformować kulę i podzielić ją na 3 części. Z każdej części uformować wałeczek, uklepać go płaską częścią noża, a następnie pokroić w poprzek na kluseczki. Wrzucić na gotującą się osoloną wodę i gotować do miękkości przez około 3 - 4 minuty.
GOFRY BEZGLUTENOWE
50 g mąki ziemniaczanej + 50 g mąki ryżowej + 50 g mąki kukurydzianej
szczypta soli
ziarenka wyłuskane z połowy wanilii (lub 1 łyżka cukru wanilinowego)
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka cukru
50 g roztopionego masła
2 jajka
250 ml mleka
Mąki wsypać do miski, dodać sól, wanilię, proszek do pieczenia, cukier i wymieszać. Dodać roztopione masło, żółtka oraz mleko. Zmiksować na gładką masę. Odstawić na 30 minut. W międzyczasie rozgrzać gofrownicę i ubić białka na sztywną pianę. Dodawać pianę do masy w 2 partiach, za każdym razem mieszając ciasto łyżką lub miksując na małych obrotach miksera. Nakładać porcję ciasta na rozgrzaną taflę gofrownicy i smażyć gofry przez około 2,5 - 3 minuty w zależności od mocy gofrownicy.
NALEŚNIKI Z MĄKI RYŻOWEJ I MLEKA KOKOSOWEGO
400 ml (1 puszka) mleka kokosowego
2 jajka szczypta
soli 3 łyżki cukru
100 g mąki ryżowej
Mleko kokosowe wlać do garnka i chwilę podgrzewać do rozpuszczenia. Odstawić z ognia, dodać jajka, sól, cukier i mąkę, zmiksować do uzyskania gładkiego ciasta. Odstawić pod przykryciem na minimum pół godziny. Smażyć po około 3-4 minuty z każdej strony na złoty kolor. Otrzymamy 6 większych lub 8 mniejszych naleśników.
PLACKI BEZGLUTENOWE
1 szklanka (300 g) jogurtu naturalnego lub waniliowego
1 łyżka ksylitolu, cukru lub syropu klonowego
2 jajka
3 łyżki roztopionego masła lub oleju kokosowego
1/2 szklanki mielonych migdałów
1/2 szklanki mąki ryżowej + mąka kukurydziana w razie konieczności
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
sok z cytryny i pomarańczy
W misce wymieszać widelcem jogurt z roztrzepanymi w oddzielnej misce jajkami oraz z roztopionym tłuszczem. Dodać mielone migdały wymieszane z mąką ryżową oraz sodą i delikatnie wymieszać widelcem. Jeśli masa jest za rzadka, można dodać trochę mąki kukurydzianej (zależy to od gęstości jogurtu). Rozgrzać patelnię (np. naleśnikową lub inną z nieprzywierającą powłoką), nie dodawać tłuszczu. Nakładać po 1 łyżce ciasta, zachowując odstępy. Smażyć po 3 - 4 placki jednocześnie na umiarkowanym ogniu przez około 1,5 - 2 minuty z jednej strony, aż urosną i zrumienią się od spodu. Przewrócić na drugą stronę za pomocą łopatki i powtórzyć smażenie. Placki skropić sokiem z cytryny i pomarańczy. Można też polać syropem klonowym i podawać z ulubionymi owocami i polewą czekoladową. Propozycja podania: banany, pomarańcze lub inne owoce posypka z kakao syrop klonowy polewa czekoladowa (kilka kosteczek czekolady rozpuścić w 1/3 szklanki mleka kokosowego)
CIASTECZKA OWSIANE
3/4 szklanki mielonych migdałów lub zmielonych płatków migdałów
1/2 szklanki mąki ryżowej lub pszennej
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 szklanka płatków owsianych BEZGLUTENOWYCH
1/2 szklanki wiórków kokosowych
ok. 80 g mieszanki drobnych rodzynek i suszonej żurawiny
125 g masła lub oleju kokosowego
3 łyżki miodu
Piekarnik nagrzać do 150 stopni C. Do miski wsypać mielone migdały, mąkę ryżową oraz sodę oczyszczoną, wymieszać. Dodać płatki owsiane, wiórki kokosowe oraz mieszankę rodzynek i żurawiny, wymieszać. W rondelku roztopić masło z miodem oraz z 1 łyżką wody. Przelać do miski z sypkimi składnikami i dokładnie wymieszać. Z powstałej masy ulepić kulki (ok. 3 cm średnicy) następnie spłaszczyć je i uformować kształt dysku (średnica ok. 4 cm i grubość 1,5 cm). Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Wstawić do piekarnika i piec przez 15 minut.
PIERNICZKI BEZGLUTENOWE
200 g mielonych migdałów
160 g mieszanki mąk bezglutenowych - 50 g mąki ryżowej + 50 g mąki kukurydzianej + 30 g mąki ziemniaczanej + 30 g mąki kokosowej (mąkę kokosową można zastąpić zmielonymi wiórkami kokosowymi lub użyć po trochu innych mąk)
1 łyżka przyprawy piernikowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki ksylitolu lub cukru lub cukru wanilinowego
100 g miodu
80 g oleju kokosowego lub masła
2 żółtka
2 łyżki jogurtu naturalnego (opcjonalnie) białko jaja do posmarowania
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Do miski wsypać mąkę migdałową, dodać wszystkie mąki bezglutenowe, przyprawę piernikową, sodę i cukier. Dokładnie wymieszać. Miód roztopić w rondelku razem z masłem, nie podgrzewając za bardzo masy, przestudzić. Żółtka utrzeć (ok. 10 minut mikserem na małych i średnich obrotach) lub trzepaczką. Do miski z mąką dodać miód z masłem, wymieszać, dodać jogurt, żółtka i znów delikatnie wymieszać masę łyżką. Wyłożyć ją na stolnicę lub blat podsypany mąką (np. kokosową) i rozpłaszczyć na ok. 8 - 9 mm grubszy placek (gdyby ciasto wyszło bardzo miękkie, można podsypać nieco mąki). Wyciąć pierniczki i ułożyć na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Posmarować roztrzepanym białkiem i piec przez 10 minut. Mniejsze i cieńsze pierniczki należy piec trochę krócej. Po ostudzeniu przechowywać w pojemniku lub puszce. Pierniczki można posmarować polewą miodowo-kawową (pół łyżeczki kawy rozpuszczalnej rozpuścić w 1 łyżce ciepłego miodu).
MUFFINKI CZEKOLADOWE BEZGLUTENOWE
1 duży banan
140 g jogurtu naturalnego
4 łyżki miodu
1 jajko
1 i 1/2 szklanki mielonych migdałów
2 łyżki mąki ryżowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki kakao
4 łyżki wiórków kokosowych
4 łyżki posiekanych orzechów
50 g ciemnej czekolady
Opcjonalnie: 2 łyżeczki nasion chia lub siemienia lnianego
Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Standardową formę na muffiny wypełnić 9 papilotkami. W jednej misce dokładnie rozgnieść widelcem banana z jogurtem naturalnym. Następnie dodać miód oraz jajko, wszystko wymieszać widelcem. W drugiej misce wymieszać mielone migdały, mąkę ryżową, sodę, kakao, wiórki kokosowe i orzechy. Do suchych składników dodać mokre i powoli mieszać widelcem lub łyżką tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Nałożyć ciasto do 9 papilotek, posypać posiekaną czekoladą i piec przez ok. 25 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Muffinki nie wyrastają ponad poziom papilotki, środek może się troszkę zapaść.
CIASTECZKA RYŻOWE
1/2 szklanki mąki ryżowej
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
1/3 szklanki wody
1 łyżeczka masła
3 łyżki Sinlacu
Masło posiekać z mąka, a Sinlac wymieszać z wodą. Następnie wszystkie te składniki połączyć – wyrobić, ciasto włożyć do zamrażalnika w foliowym woreczku na 15 min. Po upływie tego czasu - z ciasta formujemy spłaszczone kulki na ok 1cm grubości. Na końcu układamy ciasteczka na wysmarowanej tłuszczem blaszce i pieczemy ok.15 min. w 220 stopniach.
GALARETKA ANANASOWA
Agar- agar 1 torebka (4 g)
woda 350 ml
200 ml soku ze świeżego ananasa lub odpowiednio mus z ananasa
1 łyżeczka stewii
Wlać do garnka wodę, dodać agar- agar i mieszać do rozpuszczenia, dodać stewię i mieszać. Zdjąć z ognia i powoli dolać sok. W salaterkach ułożyć owoce, włożyć do lodówki aż stężeje. Wyjąć i pokroić w atrakcyjne kształty
MAKARON GRYCZANY
mąka gryczana
oliwa z oliwek
szczypta cynamonu( jak do owoców np. jabłek) lub szczypta pieprzu
sól
woda( tyle by ciasto było dość twarde)
Wszystko mieszamy i ugniatamy, wałkujemy i kroimy jak na łazanki Gotować w wodzie z oliwką .
PLACKI ZIEMNIACZANE ZE SZPINAKIEM
3 duże ziemniaki
3 łyżki mąki z ciecierzycy
1 szklanka rozmrożonego szpinaku
olej rzepakowy
Ziemniaki ucieramy na drobnej tarce, dodajemy szpinak, sól i pieprz do smaku oraz mąkę z ciecierzycy. Smażymy na rozgrzanym oleju rzepakowym aż przyrumienią się z dwóch stron.
PASTA Z CIECIORKI
cieciorka (namaczamy na noc w wodzie, potem gotujemy ją do miękkości)
natka pietruszki
wrzątek (tak, by można było zmiksować cieciorkę i żeby powstała pasta)
Miksujemy i dodajemy oliwę z oliwek ( lub masło), pieprz do smaku i sól
KOTLECIKI Z PASTY Z CIECIORKI
Z pasty z cieciorki (wg przepisu ) uformować kotleciki, obtoczyć w bułce bezglutenowej lub dozwolonej mące i usmażyć
KOMPOT ZIMOWY
wrzątek
suszone sparzone śliwki
suszone sparzone morele
rodzynki
figi
daktyle
słodkie jabłko pokrojone
gruszka
cynamon.
kawałek korzenia imbiru
kilka goździków
Produkty wrzucać w podanej kolejności w odstępach 2 minutowych, całość gotować godzinę. Owoce z kompotu można zmiksować i podać jako deser lub z ryżem albo kaszą jaglaną jako danie obiadowe.
KEKS Z BAKALIAMI BEZGLUTENOWY
2 duże jaja
4 dag masła
2 łyżki cukru
14 dag mąki kukurydzianej (lub 8 dag kukurydzianej i 6 dag ziemniaczanej)
3 łyżki mleka
2 płaskie łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
cukier wanilinowy
3 dag rodzynek
3 dag suszonych śliwek
1 łyżka płatków migdałowych
tłuszcz do wysmarowania formy
grysik kukurydziany do wysypania formy
Utrzeć masło z cukrem, cukrem wanilinowym i żółtkami. Z białek ubić pianę. Połączyć utartą masę z pianą, dodając przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodać mleko, bakalie, a następnie lekko wymieszać. Przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej grysikiem. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku około 40 minut.
RACUCHY RYŻOWO-JAGLANE
4 stołowe czubate łyżki kaszy jaglanej (ugotowanej na mleku ryżowym na sypko)
4 stołowe czubate łyżki ryżu brązowego lub białego (ugotowanego na sypko w wodzie)
ok. pół szklanki mleka ryżowego
1 łyżkę mąki amarantusowej
kilka łyżek mąki ryżowej.
Wszystkie składniki wymieszać, aby powstała gęsta masa (jeżeli wychodzi za rzadkie dodać mąki ryżowej). Smaczne są smażone na oleju ryżowym. Na patelnię nakładać łyżką i formować placki o średnicy około 5-6 cm. Smażyć na lekko złoty kolor. Można posmarować gruszkami williamsa lub śliwkami ze słoiczka Gerbera lub Hippa.
BRĄZOWY RYŻ Z ZIOŁAMI
1/2 filiżanki dzikiego ryżu
1/2 filiżanki długoziarnistego brązowego ryżu
4 filiżanki wody
szczypta soli
4-5 gałązek świeżego tymianku lub majeranku,
mięty czy pietruszki
ząbek czosnku.
Włożyć wszystkie składniki do dużego garnka. Doprowadzić mieszankę do wrzenia, zmniejszyć ogień, przykryć prawie całkowicie garnek pokrywką i gotować ok. 35-40 min. aż woda się wchłonie i ryż będzie miękki lecz jędrny.
INDYK W MLEKU KOKOSOWYM
Filet z indyka pokroić w kawałki, jak na gulasz ,obsmażyć na niewielkiej ilości oleju, dodać pokrojona w kostkę cebulę, pokrojoną marchew, podlać wodą i dusić. Jak mięso będzie miękkie, dodać kilka zmiażdżonych ziaren kolendry, pół łyżeczki kurkumy, odrobinę soli i puszkę mleka kokosowego, jeszcze chwilę dusić, podawać z ryżem.
OMLET BEZ JAJKA
75 g mąki gryczanej
150 g, jaglanych płatków
250 ml mleka dozwolonego
można dodać amarantu
szczypta gałki muszkatołowej
sól
250ml wody
Wszystkie składniki wymieszać i pozostawić na godzinę, by napęczniały płatki. Smażyć. (Dobre są z natką pietruszki, na ostro).
KOTLETY MIELONE (na dobre trawienie)
1,5 szklanki zmielonego ugotowanego mięsa (z indyka, gęsi lub królika)
ok. pół szklanki kaszki gryczanej błyskawicznej
100 - 150 gram mąki kukurydzianej
100 gram zmielonych pestek dyni
30 gram zmielonych jagód goji
2-3 łyżki posypki witaminowa ze zmielonej dzikiej róży
1 łyżka siemienia lnianego mielonego zaparzonego zamiennik jajka (przygotowany wg przepisu na opakowaniu, a jak dziecko może to jajka przepiórcze) - równowartość 2 jajek
2-3 łyżki płatków grochowych błyskawicznych zaparzonych
1 bułka bezglutenowa, bezmleczna zamoczona (miękka)
1 łyżka błonniku jabłkowego
1 łyżka inuliny
przyprawy: majeranek, pieprz, sól, bazylia, lubczyk bułka tarta kukurydziana do otoczenia w niej kotletów
olej rzepakowy (do smażenia)
Składniki połączyć, uformować spłaszczone kulki, obtoczyć w bułce tartej, smażyć na oleju z obu stron na wolnym ogniu.
OMLETY (bezglutenowe, bezmleczne, bezjajeczne)
2 łyżki śmietanki sojowej
pół szklanki mleka ryżowego
zamiennik jajka - równowartość 2-3 jajek, przygotowane wg przepisu na opakowaniu
1 łyżka ksylitolu
mąka kukurydziana i mieszanka na ciasto naleśnikowo-makaronowo-pierogowe bezglutenowe w proporcji 1:2
1 łyżeczka cynamonu
ponad łyżka zmielonych jagód goji
Składniki wymieszać i smażyć.
MASŁO NR 1
4 łyżeczki tłuszczu kokosowego
4 oleju lnianego
4 oleju sezamowego
Mieszamy wszystkie produkty. Następnie należy je zmiksować i takie lejące wstawić do lodówki. Po kilkunastu minutach wychodzi coś podobnego do masła (żółte).
MASŁO NR 2
3 części słonecznika
1 część sezamu
oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron
majeranek bazylia
Sezam podgrzać na patelni, ostudzić. Zmielić w młynku do kawy nasiona, wymieszać je z ziołami i oliwą. Można przechowywać w lodówce kilka tygodni.
MASŁO NR 3
200g orzechów (migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca orzeszki ziemne niesolone)
lub 200g nasion (sezam, słonecznik lub dynia)
olej (np. z pestek dyni)
lub oliwa z oliwek
przyprawy (np. szczypta cynamonu)
Zmielić w młynku do kawy orzechy (można wcześniej pokroić na mniejsze kawałki) lub nasiona. Przenosimy zmielone składniki do pojemnika i dodajemy oleju, ilość zależy od tego jaką konsystencję chcemy uzyskać (powinna być nieco rzadka). Następnie uzyskaną masę wkładamy do lodówki, aby stwardniała. Można dodać przyprawy wedle upodobania.
PASTA ZE SŁONECZNIKA
1 szklanka słonecznika
3 łyżki oliwy z oliwek
3 ząbki czosnku
szczypta soli
2 łyżki wody
Wszystkie składniki należy zmieszać i zmiksować - jeśli masa jest zbyt sucha dodajemy łyżkę wody.
MLEKO RYŻOWE
1 szklanka ugotowanego brązowego ryżu
4 szklanki wody (wrzątku)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (ewentualnie)
½ łyżeczki soli
Opcjonalnie: łyżka miodu
Wszystkie składniki zmieszać i zmiksować na krem. Pozostawić mleko na co najmniej 30min, następnie można przecedzić mleko przez gazę lub gęste sito. Można przechowywać do pięciu dni w lodówce.
MLEKO KOKOSOWE
250g wiórek kokosowych
800 ml wody
Zagotować w garnku wiórki z wodą. Po zagotowaniu odstawić na 15 min. Zmiksować blenderem i odcedzić przez gaże lub gęste sito. Jeśli konsystencja mleka będzie zbyt gęsta można dodać wody.
MLEKO MIGDAŁOWE
100 g migdałów
3-4 szklanki wody
szczypta wanilii (ewentualnie)
można również dodać zmiksowane jabłko do smaku
Migdały sparzyć wrzątkiem i obrać z skórki, następnie moczyć w przegotowanej wodzie całą noc. Wodę wylać, migdały zmiksować i dodać 3-4 szklanki źródlanej wody. W celu uzyskania delikatnej, klarownej konsystencji mleko należy przecedzić przez gazę lub gęste sito.
MLEKO JAGLANE
2/3 szklanki ugotowanej, ciepłej kaszy jaglanej
1/4 szklanki migdałów zmielonych na puder
1 łyżeczka soli
1 łyżka miodu
1 szklanka wody
Wszystkie składniki zmiksować. W trakcie miksowania dodać jeszcze 2 szklanki wody. Można przecedzić przez gęste sito lub gazę.
MLEKO Z SOCZEWICY
100g soczewicy
200ml wody
Soczewicę mielić w młynku aż uzyskuje się drobną mąkę. Uzyskaną mąkę zmiksować z wodą. Masę odstawić na 2 h do lodówki, od czasu do czasu mieszać. Przecedzić mleko przez gazę lub gęste sito.
MELKO KUKURYDZIANE
1/4 szklanki migdałów
4 szklanki wody
1 szklanki mąki kukurydzianej
2 łyżeczki miodu
1/2 łyżeczki soli
Migdały sparzyć wrzątkiem i obrać z skórki. Zmielić migdały na puder. Ugotować mąkę kukurydzianą (1/2 szkl. mąki na szkl.wody- gotować przez 10 min.). Wszystkie składniki zmieszać i zmiksować. Mleko przecedzić przez gazę lub gęste sito.
MLEKO KOKOSOWO-MIGDAŁOWE
1/2 paczki wiórków kokosowych
150 g migdałów
1 litr wody /zimnej/ ewentualnie - słód jęczmienny,
syrop klonowy,
szczypta kardamonu,
aromat migdałowy
Migdały sparzyć wrzątkiem i obrać z skórki. Składniki zmieszać i zmiksować blenderem do uzyskania konsystencji śmietany. Można (ale nie trzeba) przecedzić.
NAPÓJ Z WIÓRKÓW KOKOSOWYCH I PŁATKÓW BŁYSKAWICZNYCH
11/2 szklanki płatków ryżowych błyskawicznych
11/2 szklanki wiórków kokosowych
szczypta soli
3 szklanki wody
Wszystkie składniki mieszamy i gotujemy 20 minut. Po ugotowaniu dodajemy powtórnie 3 szklanki wody. Następnie zmiksować uzyskaną masę, a potem odcisnąć przez gazę lub gęste sito. Otrzymany napój przechowujemy w lodówce, wytrzymuje co najmniej tydzień.
ZAPIEKANE WARZYWA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE
½ cukini
2 szalotki
½ bakłażana
czerwona papryka
żółta papryka
kilka pomidorków wiśniowych
kilka gałązek rozmarynu lub oregano
zmiażdżony ząbek czosnku
sól
pieprz
2 łyżki oleju rzepakowego
Cukinię i bakłażana pokroić w grube plastry, papryki pokroić w paski. Warzywa ułożyć w naczyniu do zapiekania. Między warzywami umieścić zioła, zmiażdżony czosnek i pierz zmielony. Skropić olejem obracając warzywa tak, aby cała ich powierzchnia została pokryta olejem. Zapiekać w rozgrzanym piekarniku (200 stopni) przez 30-40 minut do miękkości.
KOTLECIKI Z GROCHU
1 szkl. grochu
¾ szkl.wody
1 pęczek natki pietruszki
1 mała cebula
1 płaska łyżeczki soli
szczypta pieprzu
Namoczony na noc groch odsączamy, płuczemy i mielimy w blenderze z ¾ szkl. wody, poszatkowaną pietruszką, drobno pokrojoną cebulą, solą i pieprzem. Ciasto powinno mieć taką konsystencję jak ciasto na placki ziemniaczane. Na rozgrzany olej wykładamy po łyżce ciasta formując płaskie kotleciki. Smażymy z dwóch stron.
BUDYŃ MALINOWY
maliny
1 i 1/3 szklanki mleka ryżowego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka cukru trzcinowego
1 szklankę mleka zagotować, a pozostałą część mleka wymieszać z cukrem i mąką. Maliny rozgnieść. Do wrzącego mleka wlać mieszankę mleka z cukrem i mąką, mieszać aż zgęstniej. Zdjąć z ognia i dokładnie wymieszać z malinami.
LODY BEZMLECZNE
śmietana sojowa (firmy Biofuturo)
ksylitol
mleko ryżowe
Śmietanę sojową zmiksować z ksylitolem i z mlekiem ryżowym, nałożyć do pojemniczków do robienia lodów na patyku (np. z IKEI), a resztę do pojemnika z tworzywa do zamrażania
MUSLI Z JABŁKIEM I RODZYNKAMI
mieszanka płatków: amarantusowych, jaglanych, kukurydzianych, ryżowych
mleko sojowe lub ryżowe
1 łyżka rodzynek
1 łyżka nasion z dyni
1 łyżka nasion słonecznika
1 łyżka miodu
sok z cytryny
starte jabłko
W misce zmieszać płatki, mleko, rodzynki, zmielone nasiona. Przykryć i pozostawić na przynajmniej 2 godziny lub na noc w lodówce. Dodać miód, sok z cytryny i starte jabłko.
SORBET Z KIWI
6 dojrzałych owoców kiwi
12-15 dkg cukru trzcinowego
250 ml wrzącej wody
sok wyciśnięty z 2 dużych cytryn
1 łyżeczka skórki z cytryny
Kiwi obrać, pokroić i zmiksować. Cukier dodać do wody, rozpuścić, gotować przez 5 minut i ostudzić. Do owoców dodać ostudzony syrop oraz sok i skórkę z cytryny. Wymieszać, odstawić do zamrażalnika. Gdy sorbet stanie się półpłynny, wyjąć z lodówki i dokładnie ubić. Wstawić z powrotem do całkowitego zamrożenia.
CIASTKA MARKIZY (bez mleka, jajka, cukru i glutenu)
margaryna bezmleczna (np. ALSAN-S)
1 paczka kleiku ryżowego np. BoboVita
zamiennik 4 jajek – (np. firmy Bezgluten)
ksylitol - szklanka (lub nieco mniej)
Margarynę miksować z ksylitolem i zamiennikiem jajka (zrobionym wg przepisu na opakowaniu), potem dosypać kleik i nadal miksować, z uzyskanej masy robić kuleczki (+/- 20 sztuk) i spłaszczać kładąc na blasze wyłożonej pergaminem do pieczenia, robiąc odstępy między nimi. Piec w nagrzanym piekarniku w 180 stopniach aż się zrobią złote/jasnobrązowe. Nie przejmować się , jeśli okaże się w trakcie pieczenia, że ciasteczka robią się cienkie i miękkie, jakby się masa "rozlewała". Po wyjęciu z piekarnika zostawić na blasze aż wystygną, wtedy stwardnieją, ale będą nadal nieco elastyczne. Można posmarować Carobellą lub Karobeną i złożyć, żeby wyglądały jak markizy.
PĄCZKI (bez mleka, jajek, glutenu, cukru)
1/2 kg ugotowanych ziemniaków - przemielić lub zmiksować na miazgę blenderem
1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki ksylitolu
1/2 szklanki wody przegotowanej ciepłej
15 dkg drożdży
zamiennik jajka - równowartość 4 jaj, czyli 8 łyżeczek rozmieszane w 160 ml wody mąka - pół na pół kukurydziana i skrobia pszenna bezglutenowa - tak na oko, aby konsystencja była dobra, ok. pół kg, może mniej
1 łyżka octu lub spirytusu
Wymieszać wszystko (mąkę i drożdże na koniec), wyrobić dobrze i długo i uformować kulki (ręce i deska posypane mąką kukurydzianą lub skrobią, żeby się nie kleiło), do kulek wsadzić po kilka rodzynek, przykryć ściereczką do naczyń i odstawić w ciepłe miejsce, żeby urosły nieco, potem smażyć w garnku z dużą ilością oleju rzepakowego
KECZUP DOMOWY
marchewka
pietruszka
1kg pomidorów
cebulka
mały seler
szczypta pieprzu
szczypta cynamonu
zimna woda
sól
2 winne jabłka
2 listki świeżej bazylii
Gotujemy wszystko do miękkości, odcedzamy i miksujemy. Dodajemy małą łyżeczkę oliwy z oliwek. Doprawiamy pieprzem do smaku W słoiczkach pasteryzować 20 minut
KOTLETY Z JARZYNAMI
0,5 kg mięsa indyka zmielić
listek świeżej bazylii
4 łyżki kaszy kukurydzianej
starte warzywa: marchewka, mały seler i pietruszka drobno pokrojona cebula
pieprz
sól
Wszystko wymieszać i uformować kuleczki, gotować w osolonej wodzie – powstaną pulpety, dobrze smakują z sosem pieczarkowym. Można je też smażyć na patelni jak kotlety. Sos pieczarkowy: pieczarki drobno pokrojone cebulka pokrojona sól pieprz natka pietruszki oliwa z oliwek lub winogron Usmażyć na patelni. Zabielić mlekiem sojowym lub zagęścić kleikiem ryżowym
PLACUSZKI AMARANTUSOWE - CHLEBKI Z PATELNI (pieczone na suchej patelni)
Ok. 5 czubatych łyżek mąki z amarantusa (równie dobrze i innej mąki można użyć)
1 łyżka tapioki lub innej skrobi (można dać 1-2 łyżki zmielonego siemienia złocistego)
płaska łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego lub troszkę sody
łyżka oleju (z pestek, ryżowy, kokosowy lub inny)
trochę wody lub mleka migdałowego
można dać troszkę (ekstraktu) wanilii,
stewię,
ksylitol lub przyprawy typu chili, lubczyk, imbir, kardamon. szczypta soli
Wymieszać najpierw suche składniki, potem dodać wodę/mleko, żeby to ciasto było gęstsze niż na naleśniki. Piec na małym ogniu małe placuszki a’la chlebki
ŁAZANKI ZE SŁODKĄ KAPUSTĄ
olej lub smalec z gęsi
sól
szczypiorek albo cebula
kapusta biała
makaron dozwolony bezglutenowy
Makaron (najlepiej łazanki) gotować na twardo. Szczypiorek posiekać drobniutko (jeśli cebula to wtedy trzeba podsmażyć). Kapustę poszatkować i dusić w garnku z łyżką tłuszczu i 4 łyżkami wody, dodać szczypiorek/cebulę. Dusić, aż kapusta zmieni kolor i stanie się miękka. Dodać ugotowany makaron. Dusić jeszcze kilka minut. Można dokroić do łazanek boczek (taki wiejski od "baby", albo dodać przesmażone z ziołami mielone mięso)
KLUSKI ŚLĄSKIE
ziemniaki
mąka ziemniaczana lub z tapioki
+ ewentualnie koperek lub szpinak
Ziemniaki ugotowane przepuścić przez maszynkę albo bardzo dobrze ugnieść tłuczkiem, włożyć ziemniaki do miski, wyciągnąć z miski dokładnie 1/4 ziemniaków, wsypać do miski tyle mąki ziemniaczanej, żeby zasypać tę dziurę, dołożyć wyciągnięte ziemniaki i zagnieść wszystko. Z tego formować maleńkie kuleczki z dziurką. Im mniejsze tym ciekawiej :-) Ugotować w osolonej wodzie. Można dodać jeszcze mniej mąki ziemniaczanej, kluski będą delikatniejsze. Kluski polać sosem z mięsa i warzyw.
PLACKI ZIEMNIACZANE Z KABACZKIEM
tłuszcz
sól
mąka bezglutenowa np. z cieciorki, gryczana, jaglana
cebula
kabaczek
ziemniaki
Ziemniaki i kabaczka zmiksować (2 części ziemniaków, 1 część kabaczka).Do miksera wrzucić także cebulę. Można oczywiście zetrzeć. Dodać ok. 4 łyżki stołowe mąki kukurydzianej. Posolić do smaku. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Można dodać pestki słonecznika, dyni. Jeśli dziecko może to również czosnek lub zioła.
RYŻOWE NALEŚNIKI ZE SZPINAKIEM
oliwa
sól
cebula
szpinak
mięso dozwolone
papier ryżowy
Ugotować mięso i posiekać. Cebulę drobno posiekać, poddusić na łyżeczce oliwy, dodać mięso, szpinak, sól i dusić razem do miękkości. Papier ryżowy namoczyć, nałożyć nadzienie, złożyć na cztery i podsmażyć na oliwie.
SZPINAKOWE PYZY
oliwa
szpinak świeży lub mrożony
ziemniaki
mąka ziemniaczana
Połowę ziemniaków zetrzeć, a drugą połowę ugotować. Szpinak udusić na oliwie. Można lekko posolić. Ziemniaki surowe odciśnięte wymieszać z mielonymi ugotowanymi i mąką ziemniaczaną. Uformować pyzy nadziewane szpinakiem. Gotować ok. 7 minut.
KOTLETY MIELONE
Wymieszać mięso mielone z ziołami, solą i drobniutko posiekaną cebulką. Żeby rozpulchnić zamiast bułki dodać poping z amarantusa lub proso ekspandowane. Panierować w mące z amarantusa, gryczanej lub innej bezglutenowej i smażyć na smalcu z gęsi..
SOS Z WARZYW DO RÓŻNYCH POTRAW
Ugotowane warzywa w małej ilości wody zmiksować blnderem, wychodzi gęsty sos, nie trzeba zagęszczać mąką. Takim sosem można polewać różne kasze, makarony bezglutenowe, cieciorkę czy kotleciki.
ZUPA- KREM BROKUŁOWA
Brokuły sparzyć wrzątkiem (wtedy nie "śmierdzą") i gotować do miękkości z przesmażoną na smalcu z gęsi cebulką i szczypiorkiem, można dodać jeszcze ząbek czosnku. Do tego dodać suszony lubczyk i/lub inne zioła. Po ugotowaniu zmiksować na gładka masę blenderem. Do tej zupy można podać fasolkę adzuki (namoczoną wcześniej i ugotowaną osobno) i posypać ją nasionkami chia (szałwia hiszpańska - bogate źródło kwasów omega).
CIECIORKA W POMIDORACH
Ciecierzycę namoczyć na noc (około 10 godz.) i w tej samej wodzie bez soli i innych przypraw ugotować Cebulę czerwoną (ale może być zwykła) podsmażyć na smalcu z gęsi (lub innym tłuszczu) i zalać przecierem pomidorowym. Dusić kilka minut, żeby cebula była mięciutka. Dodać ugotowaną i odcedzoną cieciorkę i danie gotowe. Zamiast cieciorki można dać czerwoną czy białą (lub zupełnie inną) fasolkę lub groch.
KALAFIOR Z KASZĄ JAGLANĄ
Kalafiora ugotować do miękkości lub na półtwardo, polac dobrym olejem zimno tłoczonym, do tego podać kaszę jaglaną (gotowaną osobno w osolonej wodzie). Posypać kiełkami lub orzechami drobno posiekanymi.
FASOLKA SZPARAGOWA Z CZOSNKIEM
Ugotowaną fasolkę szparagową (ładnie wygląda zmieszana zielona z żółtą ) przesmażyć na smalcu z gęsi z czosnkiem i solą.
NALEŚNIKI BEZ JAJEK I MLEKA
1/3 część skrobi z tapioki lub kukurydzianej
2/3 części zmieszane mąki bezglutenowe np. jaglaną, gryczaną, ryżową, kokosową, migdałową (orzechowe mąki nadają "głębię smaku" wszelkim wypiekom)
do tego: łyżkę zmielonego siemienia lnianego,
szczyptę soli (himalajskiej),
troszkę wanilii (ekstrakt lub sproszkowana),
ksylitolu czy stewi,
trochę rozpuszczonego w kąpieli wodnej oleju kokosowego (najfajniej zimno tłoczony)
i resztę dopełniamy zimną wodą.
Ciasto ma być lejące, ale nie za rzadkie. Nie dodawać mleka roślinnego zamiast wody, bo wtedy ciasto się przykleja nawet do teflonowej patelni.. Naleśniki smażyć na suchej teflonowej patelni, nawet jeśli początkowo są twarde, to po chwili na talerzu miękną i nadają się już do smarowania i zawijania z dżemem bezcukrowym czy nadziania ich mięskiem z pieczarkami
CIASTECZKA „ZAKRĘCONE ŚLIMACZKI"
250 g mąk bezglutenowych (mieszanka tapioki, mąki ryżowej, kokosowej, słonecznikowej, amarantusowej, gryczanej)
50-60g ksylitolu
100 g smalcu z gęsi lub oleju kokosowego zimno tłoczonego i nierafinowanego
1 jajko
½ łyżeczki sody oczyszczonej
łyżeczka ekstraktu waniliowego
łyżka kakao (ewentualnie karobu)
kilka łyżek mleka roślinnego ryżowego lub innego (niekoniecznie) ewentualnie. woda
W dużej misce zagnieć wszystkie składniki, oprócz kakao. Podzielić ciasto na dwie części, do jednej z nich dodać kakao. Zawinąć kule ciasta w osobne woreczki i wstawić do lodówki na 1,5-2 godziny.Rozwałkować ciasto na folii spożywczej na 2 prostokątne placki, ułożyć jeden na drugim usuwając oczywiście jedną folię. Rozciąć placki na 3 części i ostrożnie zrolować je w wałek. Owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce. Po wyjęciu pokroić roladkę w plasterki i piec na papierze do pieczenia przez około 20 min w 180 C.
CIASTKA Z INULINĄ - BEZ PIECZENIA
3 części wiórków kokosowych (lub zmielonych migdałów, siemienia lnianego, posiekanego słonecznika czy innych bakalii)
1 część inuliny
Mieszamy składniki na sucho w misce i dodajemy do tego odrobinę wody mineralnej lub przegotowanej. Z tego formujemy kulki o średnicy około 1-2 cm i odstawiamy na kilkanaście min., żeby woda "odparowała". Po chwili twardnieją i wtedy chowamy je do słoika do lodówki gdzie można je trzymać do kilku dni. Są pyszne, słodkawe a zrobione z kokosa wyglądem bardzo podobne do rafaello
KEKS Z KASZY JAGLANEJ
Kaszę (1 szklanka) rozgotować w 2,5 szklanki mleka kokosowego lub innego. Odcedzić, dodać jagody goji, nerkowce, wanilię, ksylitol do smaku, czubatą łyżkę oleju kokosowego zimno tłoczonego (ewentualnie inne bakalie, które lubimy) Mieszamy przez chwilę mikserem i nakładamy masę do formy wysmarowanej olejem kokosowym, pieczemy około pół godz. do lekkiego zrumienienia. Kroimy po schłodzeniu w lodowce, nie wcześniej bo się pokruszy i rozsypie.
BABECZKI KUKURYDZIANE
Drobniutką kaszkę kukurydzianą (polentę) gotujemy w mleku roślinnym (kokosowym, ryżowym, migdałowym lub innym) na gęsto, dodajemy ksylitol lub syrop z agawy, ewentualnie wiórki kokosowe (lub zmielone w młynku jagody goji - wtedy babeczki będą różowe). Ciepłą masą wykładamy dno i boki foremek na babeczki i schładzamy w lodówce. Wypełniamy owocami, ewentualnie budyniem z mleka roślinnego i dekorujemy bakaliami.
CZEKOLADKI (BEZ PIECZENIA)
olej kokosowy tłoczony na zimno
ok. 10 łyżek daktyle bez siarki
ok. 10 szt. migdały lub inne orzechy
ok. 100g. kakao lub karob (do smaku),
popping z amarantusa (sklepy eko).
Bakalie zmielić na plastelinę w zwykłej maszynce do mielenia mięsa, dodać olej kokosowy rozpuszczony w kąpieli wodnej, kakao lub karob i zmiksować mikserem. Na końcu dodać popping z amarantusa (na oko). Masę przełożyć do foremek na lód lub małych silikonowych i schłodzić, żeby olej kokosowy "związał" wszystko.
PIERNIK Z JABŁKAMI (LUB GRUSZKAMI)
1,5 szklanki gęstego przecieru jabłkowego lub gruszkowego
1/2 kostki margaryny roślinnej lub 100g oleju kokosowego zimnotłoczonego
3/4 szklanki ksylitolu
1 szklanka rodzynek bez siarki
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka przyprawy do piernika (naturalna)
1 jajko lub glut z zaparzonego siemienia lnianego (ilość objętościowo około 1 jajka)
2 szklanki mąki bezglutenowej (zmieszane skrobia kukurydziana, tapioka, mąka ryżowa, gryczana w równych proporcjach)
2 płaskie łyżeczki sody lub proszek do pieczenia na kamieniu winnym
1/2 szklanki orzechów włoskich posiekanych
Do podgrzanego przecieru z owoców dodajemy margarynę/olej, ksylitol, rodzynki i mieszamy. Odstawiamy do wystudzenia. Mąkę mieszamy z sodą/proszkiem, przyprawą do piernika, cynamonem. Dodajemy stopniowo do przecieru i mieszamy, dodajemy jajko/siemię lniane, na końcu dodajemy orzechy. Ciasto wylewamy na tortownicę około 25cm. lub keksówkę natłuszczone olejem kokosowym, pieczemy godzinę w 180 C.
CIASTECZKA Z KASZY JAGLANEJ ( bez glutenu, mleka, cukru i jajka)
Gotujemy kasze jaglaną (15 min w lekko osolonej wodzie), odcedzamy. Po wystudzeniu dodajemy wiórki kokosowe tak, żeby było 2/3 kaszy, a 1/3 wiórków. Posypujemy to łyżeczką lub dwoma skrobi ziemniaczanej i łyżeczką płaską mielonego siemienia lnianego (ale bez niego tez wyjdą i się skleją). Dodajemy sproszkowaną wanilię lub jej ekstrakt. Dosładzamy syropem z agawy do smaku. Całość mieszamy formujemy kuleczki, spłaszczamy i do pieczemy 10-15 min. Można zamiast wiórków dać posiekane drobno orzechy włoskie czy inne dowolne bakalie. Można też te same ciasteczka zrobić z kaszy gryczanej niepalonej albo nawet ryżu, można tez posłodzić ksylitolem czy stewią.
SZARLOTKA Z KASZY JAGLANEJ
olej kokosowy nierafinowany
jabłka ewentualnie gruszki
2 szklanki jaglanej kaszy
Ugotować kaszę jaglaną - z troszkę większą ilością wody, tak, żeby była lekko rozgotowana, a nie sypka – ok.2,5 szkl. wody na szkl. kaszy. Po ugotowaniu dodać olej kokosowy. Obrać dużo jabłek, zetrzeć na tarce jak do szarlotki (można wymieszać z rodzynkami, cynamonem, imbirem, ksylitolem). Do wysmarowanej olejem kokosowym blachy włożyć kaszę i lekko ją ugnieść - wylepić nią całą blachę. Na to nałożyć grubą warstwę jabłek. Można też posypać płatkami z migdałów, rodzynkami, zmielonymi orzechami albo ziarnem słonecznika, sezamem. Zapiec. Uwaga: na dużą blachę wystarczą 2 szklanki suchej kaszy.
CIASTECZKA BANANOWO-JAGLANE
4 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego
1 jabłko
3 dojrzałe banany
2 filiżanki jaglanych płatków
Zgnieść banany, dodać płatki jaglane (ewentualnie 1 filiżankę płatków jaglanych i jedną filiżankę kaszy jaglanej), olej- wymieszać. Dodać jabłko i mieszać. Położyć w formie kleksów, batoników etc. na blachę. Piec w rozgrzanym piekarniku ok. 25-30 min. przy temp. 200 stopni. Można zastąpić jabłko innymi owocami (dżem porzeczkowy bezcukrowym, drobno pokrojone figi, owoce sezonowe, dodać słonecznik lub inne orzechy).
DŻEM BEZ CUKRU – GOTOWANY
Owoce (jabłko, gruszka, banan) 1 jabłko i/lub 1 gruszkę i 1 banana pokroić w kawałki, zagotować z 1/4 filiżanki wody. Od razu zmiksować i napełnić słoiki. Przechowywać w lodowce 10-14 dni.
RACUSZKI
2 łyżki mąki ryżowej lub kukurydzianej
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej lub tapioki (skleja jak jajko)
½ łyżeczki sody oczyszczonej lub płaska łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
sok (smak dowolny np. marchewkowo-jabłkowy) –tyle, aby powstała konsystencja ciasta naleśnikowego (może odrobinę gęstsze), owoce pokrojone w kawałki, które oblewamy ciastem i smażymy na głębokim tłuszczu.
PLACKI RYŻOWO - MARCHWIOWE
oliwa
sól do smaku
marchew
ryż
Ryż (1 szklankę ugotować w 2 szkl. wody) Marchew ugotować z oliwą. Ryż i marchew przekręcić przez maszynkę. Doprawić solą. Można dodać cynamon. Smażyć małe placuszki. Podawać np. z musami owocowymi.
PLACKI Z ZIEMNIAKÓW I JABŁEK
oliwa
sól
mąka kukurydziana lub inna bezglutenowa
ziemniaki
jabłko
Ugotowane, rozgniecione ziemniaki mieszamy z odrobiną oliwy i wody i pozostawiamy do ostygnięcia. Potem dodajemy do nich mąkę (niezbyt dużą ilość) i jabłko. Kładziemy na rozgrzany na patelni olej i smażymy.
PLACUSZKI MARCHEWKOWE
oliwa
marchew
mąka ziemniaczana
kleik ryżowy
Średniej wielkości surową marchewkę zetrzeć na tarce o małych oczkach. Dodać łyżeczkę kleiku ryżowego i łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Połączyć składniki i uformować kulkę- a z niej płaski placuszek. Smażyć z dwóch stron na patelni.
CHLEB AMARANTUSOWY (bez glutenu, bez mleka, bez jaj)
1 duża forma lub bochenek w maszynie do pieczenia
20 dag ziemniaków ugotowanych w mundurkach bez soli
1/4 kostki drożdży lub 1 paczka suszonych
1 łyżeczka cukru brązowego
280 ml letniej wody
25 dag mąki z amarantusa
20 dag mąki ziemniaczanej
2 czubate łyżki mąki kasztanowej (jeśli ktoś nie lubi można dać innej bezglutenowej)
2 łyżki siemienia lnianego zmielonego
1 czubata łyżeczka soli
50 ml oleju (jak da się olej z jakiś orzechów, chleb jest jeszcze pyszniejszy)
Do chlebka można dodać ulubione ziarna, zioła, suszone pomidory, oliwki lub co tam dusza zapragnie Ziemniaki gotujemy w mundurku, jak wystygną zalewamy je ciepłą wodą (280ml), wkruszamy drożdże, dosypujemy cukier i dokładnie miksujemy na jednolitą masę. Odstawiamy na bok, żeby nasz zaczyn „zapracował” (troszkę „urośnie”). W osobnej misce mieszamy wszystkie suche składniki, wlewamy ziemniaki z drożdżami, w mikserze zakładamy mieszadło do ciasta drożdżowego (lub miksujemy po prostu mikserem), miksujemy przez minutę, dolewamy olej i mieszamy kilka minut, żeby dobrze napowietrzyć ciasto. Jeśli chleb będziemy robić w maszynie do pieczenia chleba – wystarczy jak tylko całość zmiksujemy i przełożymy masę do maszyny – ustawiamy na program „szybki” i za godzinkę chlebek gotowy. Jeśli natomiast pieczmy w piecyku całość przelewamy do dużej formy i odstawiamy od razu do letniego (nie ciepłego) piekarnika na 30 minut po to, by ciasto spokojnie sobie wyrosło. Następnie nastawiamy piekarnik na temperaturę 200 stopni i pieczemy 1 godzinę. Trzeba uważać żeby nie otwierać i nie poruszyć piekarnika, by ciasto nie opadło. Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy, by przestygł. Upieczony chleb zawijamy lnianą lub bawełnianą ściereczkę i wkładamy go do chlebaka.
CHLEB JAGLANY (bez glutenu, mleka, jaj, kukurydzy)
(1 duża forma lub bochenek w maszynie do pieczenia)
30 dag kaszy jaglanej ugotowanej
7 dag drożdży świeżych lub paczka / łyżeczka suszonych
1 łyżeczka cukru brązowego
Ok. 260 ml letniej wody
20 dag mąki z tapioki (skrobia z manioku ew. inna)
20 dag mąki jaglanej
10 dag maki kasztanowej (lub innej dowolnej bg)
3 łyżki zmielonego siemienia lnianego (ja daję złociste)
1 łyżeczka soli
50 ml oleju
Oczywiście można urozmaicić ziarenkami lub innymi dodatkami Ugotowaną kaszę jaglaną zalewamy letnią wodą (260ml), wkruszamy drożdże, dosypujemy cukier i dokładnie miksujemy na jednolitą masę. Odstawiamy na bok żeby nasz zaczyn „zapracował” (troszkę „urośnie”). W osobnej misce mieszamy wszystkie suche składniki, wlewamy nasz zaczyn, mieszamy mikserem, miksujemy przez minutę, dolewamy olej i mieszamy chwilę, żeby dobrze napowietrzyć ciasto. Jeśli chleb będziemy robić w maszynie do pieczenia chleba – wystarczy jak tylko całość zmiksujemy i przełożymy masę do maszyny – ustawiamy na program „szybki” i za godzinkę chlebek gotowy. Jeśli natomiast pieczmy w piecyku całość przelewamy do dużej formy i odstawiamy od razu do letniego (nie ciepłego) piekarnika na 30 minut po to, by ciasto spokojnie sobie wyrosło. Następnie nastawiamy piekarnik na temperaturę 200 stopni i pieczemy 1 godzinę. Trzeba uważać żeby nie otwierać i nie poruszyć piekarnika, by ciasto nie opadło. Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy, by przestygł. Upieczony chleb zawijamy lnianą lub bawełnianą ściereczkę i wkładamy go do chlebaka –lub zjadamy